HOME

ORGANIZATION

SCIENTIFIC PROGRAMME

ABSTRACTS AND PRESENTATIONS

IPGC WORKSHOP

REGISTRATION AND ACCOMMODATION

GENERAL INFORMATION

SOCIAL PROGRAMME

ABOUT UMEÅ

UPSC Logo
 
Line

SCIENTIFIC PROGRAMME

A preliminary schedule for the conference can be found at the bottom of this page.

SUNDAY, JUNE 8

9.00

Welcome

 

S1. Breakthrough Technologies In Functional Genomics

Chair: Christophe Plomion
Co-Chair: Tomas Moritz

9.15

Armin Wagner Transgenic suppression studies in Pinus radiata
9.45 Break  
10.15 Magnus Hertzberg FuncWood, a platform for wood functional genomics

10.45

Thomas Moritz

A metabolomics approach for studying wood biology

11.05

Chung-Jui Tsai

Populus cell culture as a component for functional genomics research

11.25

M Fladung

Use of the Ac transposon for the induction of gain-of-function and knock-out mutants in Populus

11.45

Peter Nilsson

The global 25k Populus cDNA microarrays

12.05

Lunch,
Poster viewing

 

S2. From somatic embryos to genetic engineering

Chair: Dave Ellis
Co-chair: Sara von Arnold

13.30

Bob Rutledge

Exploring the potential of manipulating transcription factors for the induction of conifer somatic embryogenesis

14.00

Francisco M. Cánovas

Nitrogen assimilation and recycling in woody plants

14.30

Claudio Stasolla

Gene expression during embryo development in conifers

15.00

Break

 

15.30

Sara Von Arnold;
Dave Ellis

Regulation of embryo development in conifers;
Moving on up inside a commercial somatic embryo operation

15.50

M. R. Becwar

Approaches to increase embryogenic culture initiation and cell line capture in loblolly pine

16.10

Marie B. Connett

Methods for obtaining transgenic Pinus from diverse elite families and the field performance of transgenics

16.30

John Cairney

Genomics of embryogenesis in loblolly pine

16.50

Break

 

17.00

JF Trontin

From somatic embryos to genetic engineering of maritime pine (Pinus pinaster ait.)

17.20

Oskar Erikson

D-amino acid selectable markers

17.40

Kim Van Beveren

In vivo transformation of xylogenic tissue in Pinus radiata

18.00

Dayton Wilde

Analysis of gene function and stability in transgenic Populus deltoides

18.20

Dinner

 

19.30

Poster session

 

MONDAY, JUNE 9

S3. Reproductive biology, vegetative development and maturation

Chair: Malcolm Campbell
Co-chair: Ove Nilsson

8.30

Amy Brunner

Transition to flowering and flower development in Populus

9.00

Barry Goldfarb

Gene expression during adventitious root formation in Populus

9.30

Break

 

10.00

Brett Poulis

Identification of proteins present in Douglas-fir ovular secretions using proteomics

10.20

Victor B. Busov

Gibberellin metabolism and signalling in tree growth and development

10.40

Raili Ruonala

Ethylene-insensitive birch displays impaired dormancy and early flowering

11.00

Øystein Johnsen

The maternal temperature during zygotic embryogenesis influences the adaptive properties of Norway spruce progenies; a "memory" involving dna methylation and differential transcription of phytochrome genes?

11.20

Ove Nilsson

Regulation of flowering time in trees - what can we learn from annual models?

11.40

William H. Rottmann

Acceleration of flowering in Sweetgum using leafy

12.00

Lunch,
Poster viewing

   

S4. Transcript profiling in forest trees, parallel session

Chair: Hannele Touminen

10.00

Edward G. Kirby

Studies of transgenic poplar characterized by ectopic expression of a pine cytosolic glutamine synthetase (gs1a): responses to water stress and altered nitrogen utilization efficiency

10.20

Jeffrey F.D. Dean

The response of loblolly pine root ests to water stress

10.40

T. Teichmann

Stress induced gene expression in the xylogenic cambium of poplar

11.00

Ulrika Egertsdotter

Seasonal variation of transcript abundance during wood formation

11.20

Sara Andersson

New lights on tension wood formation

11.40

S Gonçalves

Real-time reverse transcription PCR (rt-pcr) for confirmation of differential expression of transcripts during embryogenesis of maritime pine (Pinus pinaster)

12.00

Lunch,
Poster viewing

 

S5. Symbiotic and pathogen interactions

Chair: Francis Martin
Co-chair: Anders Tunlid

13.30

Sébastien Duplessis

Gene expression profiling in poplar leaves upon infection with rust

14.00

Uwe Nehls

Auxin-dependent regulation of gene expression in poplar fine roots and impact on ectomycorrhizal symbiosis

14.30

Fred Asiegbu

A genomics study of the root rot fungus (heterobasidion annosum) and its interaction with conifer trees

15.00

Break

 
15.30 Ian Major How trees defend themselves against insect herbivores: macroarray analysis of gene expression in hybrid poplar (Populus trichocarpa x P. deltoides)
15.50 Carl Gunnar Fossdal The spruce polypeptide spi1 share some of the characteristics known for plant defensins and this suggest that also gymnosperms may encode part of this ancient first line of defence for vulnerable tissues
16.10 Jörg Bohlmann Molecular biochemistry of talking trees: gene expression and regulation of indirect defence in hybrid poplar after feeding by forest tent caterpillar

16.30

Anders Tunlid

The Paxillus involutus / Betula pendula symbiosis: gene expression in ectomycorrhizal root tissue

16.50

Francis Martin

Exploring the transcriptome of the ectomycorrhizal symbiosis

17.10

Picnic Dinner

 

S4. Transcript profiling in forest trees, parallel session

Chair: Ewa Mellerovicz

15.30

Jarmo Schrader

Transcriptional control of cell identity and differentiation in the vascular cambium

15.50

Annabelle Déjardin

Towards an understanding of tension wood formation

16.10

Gary Peter

Gene expression profiles during normal and compression wood formation in loblolly pine

16.30

Wout Boerjan

Phenolic and transcript profiling of transgenic omt-downregulated poplar

16.50

Annegret Kohler

Monitoring the expression profiles of 4500 poplar genes at different developmental stages of adventitious root formation

TUESDAY, JUNE 10

S6. Genomics and marker assisted breading

Chair: Brian Ellis
Co-chair: Stefan Jansson

8.30

C. Dana Nelson

Marker-assisted selection in forest tree improvement

9.00

G.A. Tuskan

The Populus genome: development of an information resource

9.30

Break

 

10.00

J Grima-Pettenati

Functional genomics of wood formation in eucalyptus

10.20

Stefan Jansson

A glimpse into a tree genome - a Populus est inventory

10.40

S. Ralph

Deciphering the spruce genome: tools for functional genomics and genome-wide marker development

11.00

Harry X. Wu

Efficiency of marker-aided and qtl-aided early selection in Radiata pine breeding

11.20

Salehi Shanjani

Chloroplast dna variation in natural populations of Fagua orientalis along hyrcanian zone

11.40

Matias Kirst

Analysis of microarray gene expression levels as quantitative traits: discovery of candidate genes, regulatory networks and mapping of gene expression qtls.

12.00

Lunch,
Poster viewing

 

S7. Trees and Environment

Chair: Jaakko Kangasjärvi
Co-chair: Torgny Näsholm

13.30

A. Polle

Combining genomics and ecophysiology to unravel stress tolerance in trees

14.00

Ruth Grene

Photosynthetic acclimation is reflected in specific patterns of gene expression in drought-stressed loblolly pine.

14.30

Kyoko Baba

Genomics approach to understand the environmental control of meristematic activity

14.50

Break

 

15.20

E.Tapio Palva

Control of growth and overwintering in birch (Betula pendula)

15.40

A.H.M van der Geest

Gene expression programs related to dormancy and cold tolerance in Pinus sylvestris

16.00

Gail Taylor

Transcriptional and physiological analysis following acute and chronic drought stress in two Populus species from a three generation mapping pedigree.

16.20

Pierre Dizengremel

Ozone-dependent oxidative stress and carbon metabolism in cells of tree leaves

16.40

Break

 

16.50

Jaakko Kangasjärvi

Hormonal control of oxidative cell death

17.10

Keiko Yamada-Watanabe

Molecular breeding of eucalyptus analysis of salt stress tolerance of transgenic eucalyptus camaldulensis that overexpress choline oxidase gene (cod A).

17.30

Jörg Bohlmann

Terpenoid biochemistry and gene discovery in conifers

17.50

Arie Altman

The dual role of poplar sp1, a novel homo-oligomeric, stable and stabilizing chaperone: for plant stress tolerance and as a novel forest tree product for biotechnology

18.10

Dinner

 

19.30

Poster session

 

WEDNESDAY, JUNE 11

S8. Transgenic forestry Eco-social considerations and risk analysis

Chair: Mikael Karlsson
Co-chair: Trevor Fenning

8.30

Ragnar Lofstedt

The precautionary principle, risk management and tree biotechnology

9.00

Christian Walter Modern tree biotechnology - a promising technology for future forests

9.30

Break

 

10.00

Roger A. Sedjo

Transgenic trees for the production of industrial wood: an examination of the economic and regulatory issues in the united states

10.20

Fenning, TM

What are the background ecological and social issues in relation to forests, forestry, and forest biotechnology?

10.40

Mikael Karlsson

Genetically modified trees in the context of sustainable development

11.00

Break

 

S9. Industrial perspectives on tree biotechnology

Chair: Göran Sandberg

11.10

Maud Hinchee,
ArborGen

Meeting the future needs of forestry through biotechnology applications to tree improvement

11.40

Wolfgang Schuch,
CellFor
Commercial introduction of elite conifer germplasm in forest plantations using somatic embryogenesis

12.10

Lunch,
Poster viewing

 

13.30

Petter Gustafsson,
Swe Tree Technologies

High throughput functional genomics in trees a way to discover new tree specific traits

14.00

Bill Goure,
Mendel Biotechnology

Functional characterization of the complete set of transcription factor genes in Arabidopsis thaliana: a potpourri of high value gene functions

14.20

Christophe Reuzeau,
CropDesign Traitmill

A functional genomic platform for the analysis of gene function in plants

14.40

Break

 

S10. Development and biotechnology of wood

Chair: Wout Boerjan
Co-chair: Björn Sundberg

15.10

Vincent L. Chiang

Combinatorial modification of multiple lignin traits in trees through multigene co-transformation

15.40

C. Douglas

Genomic approaches to wood development and phenylpropanoid metabolism.

16.10

EJ Mellerowicz

Custom- tailored wood fibers

16.30

Shawn D. Mansfield

Significant increases in pulping efficiency in c4h-f5h transformed poplar

16.50

Akiyoshi Kawaoka

Production and analysis of lignin-modified transgenic eucalyptus

17.10

Chandrashekhar Joshi

Three distinct cellulose synthases help building the xylem secondary walls in aspen

19.00

Conference Dinner

 

THURSDAY, JUNE 12

S10. Development and biotechnology of wood Continued

Chair: Wout Boerjan
Co-chair: Björn Sundberg

9.00

Taku Demura

Gene expression programs during xylogenesis in zinnia and Arabidopsis

9.30

Ykä Helariutta

Developmental analysis of cambial activity in plants

9.50

Break

 

10.20

Peter Ache

Poplar potassium transporters involved in K+-dependent xylogenesis

10.40

Antje Rohde

Genome-wide characterization of the lignification toolbox in Arabidopsis

11.00

Richard Sibout

Lignin characteristics of Arabidopsis cad mutants and functional analysis of orthologous cad genes from forest trees

11.20

Keming Cui

Programmed cell death during secondary xylem differentiation in Eucommia ulmoides oliv.

11.40

Lawrie Wilson

No more heartwood heartache

12.00

Closure

 

12.10

Lunch

 

IPGC Workshop
Chair: Gerald A. Tuskan

 

Preliminary Schedule

  SATURDAY, 7 SUNDAY, 8 MONDAY, 9 TUESDAY, 10 WEDNESDAY, 11 THURSDAY, 12
8:30     Information Information Information  
8:45     Session III Session V Session VII  
9:00   Welcome       Session IX
9:15   Session I        
             
9:45   Break Break Break Break Break
             
10:15   Session I Session III Session V Session VII Session IX
             
             
             
             
             
             
12:00 Secretariat Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch
  opens          
             
             
             
             
13:30   Session II Session IV Session VI Session VIII IPGC Workshop
             
             
             
             
             
15:00   Break Break Break Break Break
             
15:30   Session II Session IV Session VI Session VIII IPGC Workshop
             
             
             
             
             
17:00     Picnic dinner      
             
             
             
18:00 Welcome Dinner   Dinner    
  reception          
             
             
19:00   Poster session   Poster session Conference  
          Dinner  
             
             
             
             
20:30   The pub opens   The pub opens    
    IUFRO meeting        
             

 

UP

Spruce
Line